İnsani Yardım Vakfı (İHH) Mersin Şubesinin yürütmekte olduğu “Kadın, Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi” projesi kapsamında eğitim merkezi binasının açılışı gerçekleştirildi.
 
            Açılışa Vali Özdemir Çakacak, Eşi Kevser Çakacak, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Fehmi Bülent Yıldırım, Mersin Şube Başkanı Mesut Kayacı, il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
            Açılışta konuşan Vali Özdemir Çakacak; Mersin Valiliği Sosyal Destek Programı çerçevesinde destek sağlanan Kadın Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi’nde 18-65 yaş arası kadınlara mesleki eğitim ve kültür-sanat kursları düzenleneceğini, merkezdeki faaliyetlere katılan kadınların çocuklarına da kreş hizmeti verileceğini bildirdi. Çakacak; “Özellikle son yıllarda toplumda dezavantajlı ve kırılgan kesim olarak adlandırılan kadınlara, çocuklara ve engelli vatandaşların hayat standartlarının iyileştirilmesine yönelik birçok proje hayata geçirilmektedir. Bu projeler kamu, yerel yönetimler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları elbirliğiyle yürütülmektedir. 2013 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı Mersin Şubesi tarafından yürütülen “İşleyen Kadın Işıldar” projesinin başarıyla tamamlanması ve çok talep görmesi sebebiyle; hayata geçirilen ve bugün açılışını yapmaktan gurur duyduğumuz Kadın, Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi projemizde kadınlarımız bir yandan mesleki kurslarda el becerilerini, bir yandan da kültür-sanat kurslarında da kendilerini geliştirerek sosyo-ekonomik açıdan ailelerine ve topluma katkıda bulunacaklardır. Burada eğitim alan kadınlarımız aldıkları eğitim sonrasında kendi işyerlerinin sahibi olma şansına da sahip olacaktır. Onlar çeşitli kurslarda el becerilerini geliştirirken okul öncesi çağda bulunan çocukları ise merkezin kreşinde eğitici öğretici faaliyetlerle meşgul olarak eğlenceli vakit geçirecekler” şeklinde konuştu.
 
            Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından beş katlı merkezi gezen Vali Çakacak ve Eşi burada mesleki eğitim alan vatandaşlarımız ile bir araya gelerek onlarla yakından ilgilendi ve sohbet etti. Meslek edindirme kurslarına katılan ev hanımlarının çocuklarının bulunduğu kreşi de ayrıca gezen Vali Çakacak ve Eşi çocuklarla birlikte zaman geçirmeyi de ihmal etmedi. 24.03.2016